تابناک- استاد جامعه‌شناسی ارتباطات گفت: امروز نمی‌توان از ظرفیت بزرگ ارتباطات و رسانه‌ها و همه مباحث وابسته به آن برای افزایش اعتماد عمومی به‌سادگی گذشت.
کد خبر: ۱۰۰۳۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸ 20 October 2021

به گزارش تابناک از هرمزگان، افزایش اعتماد عمومی به مجموعه حاکمیت موضوعی است که امروز و بعد از گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی بیش‌ازپیش مورد توجه مسئولان و سیاست‌گذاران کشور قرار گرفته است. شاید به نوعی بتوان گفت که امروز موضوع جلب اعتماد عمومی به‌عنوان یکی از موارد مهمی است که در سطوح کلان برنامه‌ریزی درباره آن بحث می‌شود.

 

اما سؤال اینجاست که چه عواملی منجر به افزایش اعتماد عمومی نسبت به حاکمیت در کشورها می‌شود؟ آیا تغییر در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌سازی‌های خرد و کلان و اجرای آن در جامعه کافی است؟

 

قطعاً پاسخ این سؤال خیر خواهد بود؛ چراکه امروز نمی‌توان از ظرفیت بزرگ ارتباطات و رسانه‌ها و همه مباحث وابسته به آن برای افزایش اعتماد عمومی به‌سادگی گذشت. با مطرح شدن مباحث مهمی چون روزنامه‌نگاری توسعه یا جامعه‌شناسی ارتباطات نقش بی‌بدیل هنر ارتباطات در توسعه اعتماد عمومی بیش‌ازپیش نمایان شده است و این نقش روزبه‌روز توسعه می‌یابد.

 

در این میان نباید از نقش‌آفرینان عرصه مهم ارتباطات به‌عنوان بازیگران اصلی آن غافل شد. روابط عمومی‌ها به‌عنوان بازیگران و استراتژیست‌های اصلی ارتباطات درون و برون‌سازمانی ساختارها و سازمان‌های حاکمیتی و روزنامه‌نگاران به‌عنوان فعالان رکن چهارم دموکراسی باید نقش خود را به درستی ایفا کنند تا هدف این روزهای حاکمیت که همان افزایش اعتماد عمومی است؛ حاصل شود.

 

حمید شکری خانقاه استاد دانشگاه و مؤلف کتاب «برنامه‌ریزی راهبردی ارتباطی در روابط عمومی» در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، بر لزوم توسعه مهارت‌های ارتباطی در فعالان عرصه رسانه و روابط عمومی تأکید کرد و اظهار داشت: مدیریت ارتباط با ذی‌نفعان یکی از موضوعات مهم در دانش مدیریت راهبردی ارتباطی در روابط عمومی است.

 

این استاد جامعه‌شناسی ارتباطات با اشاره به لزوم شناخت مخاطبان و ذی‌نفعان به‌منظور توسعه ارتباط بین روابط عمومی‌های سازمان‌ها و جامعه هدف تصریح کرد: تحلیل یا نقشه‌کشی ذی‌نفعان به این معنی است که تصمیم بگیرید چه کسانی در میان ذی‌نفعان می‌توانند مثبت‌ترین و یا منفی‌ترین تأثیر را روی فعالیت شما داشته باشند و این مهم با شناخت و در نظر گرفتن نیازها و خواسته‌های مخاطبان و ذی‌نفعان و مشارکت دادن و توجه کردن به دغدغه‌های همه ذی‌نفعان سازمان میسر شده و سازمان را به‌عنوان یک‌نهاد منصف، اخلاقی و شفاف معرفی می‌کند.

 

شکری خانقاه اضافه کرد: ارتباط مؤثر با ذی‌نفعان بعد از طراحی نقشه و تحلیل ذی‌نفعان امکان‌پذیر است و روابط عمومی‌ها برای تأثیرگذاری هر چه بیشتر بر مخاطبان و ذی‌نفعان خود باید به طراحی نقشه ذی‌نفعان مبادرت کنند.

 

وی روابط عمومی را هنر هک انسان‌ها دانست و خاطرنشان کرد: فعالان این عرصه باید مانند مهندسان اجتماعی خوب، برای نفوذ در دیگران و هک آن‌ها به تجزیه و تحلیل ذی‌نفعان بپردازند؛ چراکه بدون حضور ذی‌نفعان به‌عنوان افراد تأثیرگذار یا تأثیرپذیر در برنامه‌ها و پروژه‌ها، هیچ برنامه و پروژه‌ای برای مدیریت وجود نخواهد داشت.

 

این استاد جامعه‌شناسی ارتباطات با بیان اینکه برای داشتن ارتباطات مؤثر باید تفکر زنبورعسلی داشت گفت: این مهم بدین معنی است که باید در کنار معایب و مشکلات، مزایا و عملکردهای مثبت را نیز دیده و در واقع منصفانه قضاوت کنیم و محتواهای رسانه‌ای ما نیز بر اساس اصل انصاف باشد.

 

این استاد ارتباطات راز ارتباطات موفق را داشتن تفکر زنبورعسلی دانست و گفت: روابط عمومی هوشمند مدیریت اجتماعی هوشمند است.

 

شکری خانقاه بر نقش ویژه روابط عمومی در سازمان‌ها تأکید کرد و اظهار داشت: روابط عمومی مدیریت هوشمند ارتباطات انسانی است.

 

وی با بیان اینکه روابط عمومی مانند یک پرنده است که دارای دو بال ارتباطات و اطلاعات است افزود: روابط عمومی با این دو بال می‌تواند پرواز کند و اگر به این دو بال مجهز نباشد موفق نیست.

 

سخنران کنفرانس‌ها و سمپوزیوم‌های ملی و بین‌المللی در حوزه ارتباطات اضافه کرد: روابط عمومی هنر هک کردن انسان‌ها است و همان‌طور که هکرها کارشان نفوذ کردن است روابط عمومی موفق و راهبردی نیز باید هنر هک انسان‌ها را داشته باشد.

 

شکری خانقاه بر ضررت کیفی سازی حرفه‌ای با معیارهای جهانی در روابط عمومی تأکید کرد و گفت: باید یک روابط عمومی شایستگی‌های فردی، مهارت‌های حرفه‌ای و دانش تخصصی ارتباطات را افزایش دهد.

 

وی با اشاره به نقش بسیار مهم روابط عمومی‌ها در سازمان‌ها گفت: عملکرد روابط عمومی باید به‌گونه‌ای باشد که سازمان و مدیران برای رفع مشکلات از مشاوره‌های روابط عمومی استفاده کنند.

 

انتهای پیام /

 

 

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار