تابناک هرمزگان//مراکز فراگیر با هدف خدمات فرهنگی به کودکان با نیازهای ویژه تاسیس شده تا خانواده‌هایی که کودکان معلول دارند بتوانند از این مراکز برای پرورش استعدادهای کودکان خود استفاده کنند.
کد خبر: ۱۰۸۰۴۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳ 03 December 2022

به گزارش تابناک از هرمزگان// جامعه معلولین یا توانایابان بخشی از واقعیت‌های جامعه هستند که با نیازهای ویژه در کنار ما زندگی می‌کنند و به دور از هر گونه نگاه ترحم‌آمیزی به دنبال احقاق حقوق خود هستند، مناسب‌سازی معابر و اماکن برای استفاده معلولین لطف ما در حق آن‌ها نیست، بلکه حق آن‌ها در گردن ما است و جامعه، حاکمیت، دولت و یا هر بخشی که اداره جامعه را بر عهده دارد وظیفه دارد بسترها را برای حضور موثر و فعالیت افراد دارای معلولیت مهیا کند.

در کنار این حقوق و مسائل این قشر بزرگ که جامعه‌ای 36هزار نفری را در هرمزگان تشکیل می‌دهند در کنار نیازهای سخت‌افزاری و فیزیکی نوعی از نیازهای نرم را نیز در پیش‌روی خود می‌بینند، نیاز به آموزش و پرورش، نیاز به بازی و تفریح، نیاز به دسترسی به بسترهای رشد استعدادها از جمله این نیازها و حقوق این افراد با نیازهای خاص است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، علاقه‌ای به استفاده از واژه معلول در قبال این قشر ندارد بلکه آن‌ها افرادی با نیازهای خاص معرفی می‌کند و متناسب با نیازهایشان برنامه‌ریزی می‌کند.

یکی از این اقشار، نابینایان و کم بینایان هستند، که ویژگی‌های خاص خود را دارند و عمدتا به جز بینایی در مسائل ضریب هوش و توانایی یادگیری، آموزش‌پذیری و تربیت‌پذیری هیچ‌چیز کمتر از سایر اقشار دیگر ندارند بلکه به جرات می‌توان گفت گاها یک و سر و گردن بالاتر هم هستند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همواره به دنبال این است که راه خوب‌زیستن را به کودکان آموزش دهد و مراکز خود را به محل تمرین زندگی و ساختن آینده تبدیل کرده است و کودکان و کم‌بینا و نابینا نیز در این چرخه نیاز به توجهات ویژه‌ای دارند و بایست برای رشد و شکوفایی، امکانات لازم برای برخورداری از حقوق متناسب با نیازهایشان فراهم شود.

کانون برای فعالیت در این حوزه مراکز فراگیر را احداث کرده است، عنوانی که کانون  با تغییر کاربری و مناسب‌سازی فضای فیزیکی، امکان حضور بچه‌های با نیازهای ویژه شامل نابینا، کم‌بینا، ناشنوا، کم‌شنوا و دارای معلولیت جسمی و حرکتی را در کنار دیگر اعضا  فراهم کرد به طوری که امروزه بیش از 45 مرکز فراگیر در کشور فعال هستند که یکی از مراکز سهم استان هرمزگان و شهر بندرعباس است.

در کنار ایجاد مراکز فراگیر، تولید محصولات فرهنگی مناسب برای این کودکان و نوجوانان نیز در دستور کار  قرار گرفت به

نحوی که در گام‌های اولیه بیش از 170 عنوان کتاب به خط بریل و تعداد زیادی کتاب‌هاس صوتی تحت عنوان کتاب‌آوا منتشر شده است.

پروین پشتکوهی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و  نوجوانان هرمزگان گفت: بهره‌مندی همه کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه(اختلال بینایی، شنوایی و دارای معلولیت جسمی و حرکتی ) از خدمات فرهنگی و اجتماعی جزو اهداف کانون به شمار می‌آید و بر همین اساس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان با تغییر کابری برخی از  مراکز کتابخانه‌‌ای خود، فضاهای فیزیکی را برای کودکان با نیازهای ویژه را مناسب سازی کرده است و آن‌ها را تبدیل به مراکز فراگیر کرده است.

وی افزود: در استان هرمزگان مرکز فرهنگی هنری زیبا شهر (شماره 3 بندرعباس) واقع در خیابان جلال آل احمد به عنوان مرکز فراگیر در نظر گرفته شده است و خدمات لازم به کودکان با نیازهای ویژه داده می‌شود.

پشتکوهی با بیان اینکه مرکز فراگیر بندرعباس دارای 12هزار جلد کتاب، 500 جلد کتاب بریل و 100 نسخه کتاب صوتی است گفت: این مرکز مجهز به دستگاه بهدید، دستگاه پرکینز، دستگاه لوح قلم و دستگاه سروش برای اعضای با نیاز ویژه در بینایی می‌باشد. 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و  نوجوانان هرمزگان با اشاره به تعامل کانون با آموزش و پرورش استثنائی استان، گفت: در این مرکز آموزش‌های لازم برای ساخت کتاب برای افراد نابینا و کم بینا ارائه می‌شود و در این راستا مسابقه‌ای نیز برگزار شده است. 

انتهای پیام//

منبع: تسنیم
برچسب ها: نابینا ، کودککتاب
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار