تابناک هرمزگان// اسماعیل رئیسی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بندرعباس در پایان بیانیه این اجلاس را قرائت کرد.
کد خبر: ۱۰۹۰۱۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۳ 31 January 2023

به گزارش تابناک از هرمزگان//متن بیانیه به شرح ذیل است:

ما روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان ها در بندرعباس گرد هم آمدیم تا در خصوص دغدغه های حوزه شهرسازی و معماری شهرهایمان با محوریت بازآفرینی شهر و اثرات قانون درآمدهای پایدار بر حوزه شهرسازی همفکری نموده و پیگیری های لازم درخصوص استفاده از ظرفیت های قانون را تبیین نماییم.

- ضمن ارج نهادن به مقامات ارشد استانی استان هرمزگان در خصوص حمایت از مدیریت شهری بندرعباس و سایر نقاط شهری استان به ویژه در ارتباط با پروژه های بازآفرینی شهری و تامین منابع مالی شهرداری ها، خواستار استفاده حداکثری از ظرفیت های استانی در ارتقاء حوزه شهرسازی و معماری شهرهای کشور می باشد.

- با عنایت به در پیش بودن اقدامات نهایی درخصوص تهیه برنامه هفتم توسعه کشور، مجمع بر ضرورت ارزیابی، میزان و نحوه تحقق پذیری برنامه ششم توسعه و لحاظ نقطه نظرات اعضای شوراهای اسلامی کشور تاکید می نماید. در این راستا شرکت بازآفرینی شهری در تدوین برنامه هفتم کشور در حوزه بازآفرینی نسبت به اخذ نقطه نظرات مجمع با تشکیل کمیته کار مشترک فی مابین اقدام نماید.

 

- مجمع با تشکر از دکتر آیینی مدیرعامل محترم شرکت بازآفرینی کشور بابت حضور و ارائه گزارش از اقدامات شرکت در شهرهای کشور، بر پیگیری ابلاغ مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور درخصوص سیاست های تشویقی در نوسازی محله ای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری تاکید می نماید.

- علی رغم پیگیری های یک ساله اخیر مجمع در زمینه کم وکیف تحقق ماده 12 قانون جهش تولید مسکن و اقدامات انجام یافته رضایت بخش نبوده و مجمع بر پیگیری مطالبه عمومی شهرها از شخص مقام عالی وزارت راه و شهرسازی متعهد می شود.

- مجمع در خصوص عملکرد تبصره ماده 5 آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی پایدار شهری کشور و اجرای تمامی تعهدات دولتی در این خصوص و به ویژه تکالیف دولتی مندرج در قوانین بازآفرینی و برنامه ششم توسعه تاکید می ورزد.

- اعضای مجمع بر این باورند که نسخه ملی یکسان نباید برای عموم بافت های شهری ناکارآمد اجرایی شود بلکه توجه ویژه به ملاحظات بومی و مزیت های محلی هر شهر و شناسایی مسائل محلی و لحاظ آن در تعیین ضوابط تشویقی بافت فرسوده .

- مجمع ضمن قدردانی از اقدامات ارزشمند دولت در زمینه تحقق بندهای مختلف تبصره 11 قانون بودجه بر تمدید و اصلاح موارد مذکور در قانون بودجه سال 1402 از طریق مجلس شورای اسلامی تاکید می کند.

- مجمع خواستار انجام تعهدات و تکالیف بودجه ای دولت در مقوله مسکن و بازآفرینی شهری بوده و نظارت جدی مجلس بر اجرای قانون بودجه سنواتی کشور را خواستار می باشد.

- در راستای اجرای مصوبات نشست های قبلی مقرر گردید جلسه کمیته های مشترک مجمع با دستگاه های ذیربط بالاخص با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای رفع دغدغه های همکاران در خصوص بازآفرینی بافت تاریخی شهرها ظرف یک ماه آتی برگزار گردد.

- مجمع بر الزام تسریع در عملیات اجرایی بند ک تبصره 11 درخصوص به رسمیت شناخته شدن ساکنین سکونتگاه های غیررسمی توسط وزارت راه و شهرسازی از طریق صدور اسناد رسمی تاکید می نماید.

- اعضای مجمع از دستگاه های متولی و مراجع قانونی خواستارند که با توجه به اهمیت و اولویت بازآفرینی شهرها، نسبت به افزایش قابل توجه منابع مالی و تدوین ساز وکارهای تسهیل گری ویژه در شهرهایی که دارای سطح بالایی از بافت های ناپایدار( بافت فرسوده، تاریخی و اسکان غیررسمی) مواجه هستند از جمله شهر بندرعباس با 43 درصد وسعت فرسودگی اقدام نمایند.

-مقرر شد طرح ویژه ای برای اصلاح بافت فرسوده شهری بندرعباس توسط دستگاه های مرتبط استانی و شهرداری شهر تهیه و از طریق دبیرخانه و کمیته مشترک مجمع با دستگاه های ذیربط به عنوان پروژه الگو مورد پیگیری قرار گیرد.

- هرچند قانون درآمد پایدار با هدف اصلاح نظام مالی شهرداری به تصویب رسیده لیکن برخی ابهامات در متن قانون و عدم تناسب آن با شرایط کلانشهرها مشاهده می شود.

- قانونی شناخته شدن فروش تراکم از طریق کمیسیون ماده 5 علاوه بر دامن زدن به ازدحام پرونده های اجرایی به دبیرخانه کمیسیون مذکور و اطاله بررسی ها و نارضایتی مردمی، مشروعیت بخشی به شهرفروشی است.

- افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز به واسطه جرم انگاری موضوع ماده 17 قانون درآمدهای پایدار نیازمند بررسی ها و ارائه راهکارهای مربوطه می باشد.

ضمن تشکر از حضور و ارائه گزارش نماینده محترم معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی

بر تداوم ارتباط مجمع با شورای عالی شهرسازی و معماری تاکید می نماید.

- مجمع ضمن قدردانی از حضور همکاران کمیسیون های شهرسازی و معماری کلانشهرها و مراکز استان ها از میزبانی شایسته شورای اسلامی و شهرداری بندرعباس، مقرر می دارد اجلاس بعدی را به میزبانی شهر اصفهان در اردیبهشت ماه 1402 همراه با نمایشگاه طرح های توسعه شهری برگزار نماید.

گفتنی است، رئیسی حسنلنگی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر بندرعباس از حضور مسئولین کشوری و استانی همچنین تلاش و زحمات تمامی دست اندرکاران در برگزاری این اجلاس تقدیر و تشکرکرد.

انتهای پیام//

برچسب ها: اجلاس شهرسازی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار