معاون رگولاتوری از اصلاح روش محاسبه ترافیک ADSL خبر داد و گفت: از این پس ترافیک سرویس ADSL مانند موبایل به صورت مجموع ترافیک ارسال و دریافت محاسبه می شود.
کد خبر: ۳۹۰۲۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۵ 07 March 2017

به گزارش تابناک : صادق عباسی شاهکوه در گفت وگو با فارس از تغییر روش محاسبه ترافیک ADSL خبر داد و گفت: با مصوبه جدید کمیسیون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، از این پس روش محاسبه ترافیک اینترنت همراه و ثابت یکسان می شود.

معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: طبق مصوبه 253 کمیسیون از این پس محاسبه حجم در سرویس ADSL براساس مجموع ترافیک ارسال و دریافت خواهد بود.

وی توضیح داد: در گذشته، محاسبه حجم در اینترنت همراه به صورت مجموع ترافیک ارسال و دریافت محاسبه می شد، اما در سرویس اینترنت ثابت تنها در بخش ADSL شیوه محاسبه متفاوت بود.

عباسی توضیح داد: در گذشته برخی ارائه دهندگان اینترنت، امکان فنی محاسبه حجم براساس مجموع ترافیک ارسال و دریافت را داشتند و برای برخی، این امکان فراهم نبود که اکنون با این مصوبه تمامی شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت در روش محاسبه حجم  (براساس مجموع ترافیک ارسال و دریافت) یکسان شدند.

معاون رگولاتوری تصریح کرد: در گذشته شرکت هایی که این امکان فنی را نداشتند، ملزم بودند تنها ترافیک دریافت را محاسبه کنند و البته ترافیک ارسال بیش از 25درصد را نیز محاسبه می کردند.

وی گفت: رویه قبلی درباره کاربرانی که ارسال زیادی داشتند شرایط نابرابری را برای شرکت ها ایجاد کرده بود.

شاهکوه درباره تأثیر مصوبه جدید در قیمت ADSL کاربر نهایی، خاطرنشان کرد: اغلب کاربران بیشتر دریافت اطلاعات دارند و بخش کمی از کاربران اسال اطلاعات زیاد دارند؛ مصوبه جدید برای تغییر روش محاسبه ترافیک مصرفی، برای تعداد کمی از کاربران که ارسال زیاد دارند، حداکثر 10 تا 12درصد افزایش قیمت ایجاد خواهد کرد که در کنار کاهش 50درصدی قیمت ترافیک داخلی تفاوت چندانی نسبت به گذشته ایجاد نمی کند.

معاون رگولاتوری آخرین مراحل اجرای کاهش 50درصدی تعرفه ترافیک داخلی نسبت به ترافیک خارجی را تشریح کرد و گفت: این مصوبه دو هفته پیش ابلاغ شد و دستورالعمل اجرایی آن از هفته قبل برای اجرا ابلاغ شده است.

وی تأکید کرد: طبق این مصوبه تعرفه ترافیک داخلی باید حداقل 50درصد ارزان تر از خارجی در شرکت های ارائه دهنده اینترنت ارائه شود.

شاهکوه گفت: در حال حاضر شرکت های ارائه دهنده اینترنت به این مصوبه عمل می کنند و حدود 200 الی 300 سایت داخلی را با تخفیف 50درصدی اعلام کرده اند اما ممکن است فعلا دستورالعمل در اجرا توسط شرکت ها کمی یکنواخت نباشد که به تدریج اجرای دستورالعمل تکمیل می شود.

عباسی گفت: از سوی دیگر با مصوبه اخیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات شرکت ارتباطات زیرساخت موظف به ایجاد یک شبکه ملی ترانزیت IP شده که ترافیک داخلی به صورت مجزا از ترافیک خارجی ارائه شود.

وی گفت: پیش از این شرکت زیرساخت، مراکز تبادل ترافیک  (IXP) را پیاده سازی کرده بود که بخشی از ترافیک از مرکز IXP و بخشی خارج از مرکز IXP عبور می کرد و با شبکه ملی ترانزیت IP ترافیک داخلی و خارجی به صورت کامل تفکیک می شود.

معاون رگولاتوری گفت: این موضوع طی چند روز آینده در شرکت زیرساخت نهایی می شود و با تکامل آن و تکمیل روش اجرا دستورالعمل تفکیک خارجی و داخلی، پهنای باند به صورت تفکیک شده، یکسان به تمامی شرکت ها ارائه می شود.

وی همچنین با اشاره به مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تعیین سقف و کف مجاز قیمت سرویس ADSL خبر داد و گفت: تاکنون در سرویس ADSL سقف و کف تعرفه وجود داشت که کف تعرفه 60 درصد سقف تعرفه تعیین شده بود و شرکت ها مجاز به ارائه تخفیف تا این میزان بودند که برای مثال، هزینه یک گیگ اینترنت 3هزار تومان بود که شرکت ها می توانستند تا مبلغ 1800 تومان تخفیف قائل شوند.

وی گفت: اکنون با تفکیک ترافیک داخلی و خارجی برای ترافیک داخلی نیز کف تعین شده است و کف تعرفه 10 درصد درنظر گرفته شده است، به این معنی که تعرفه یک گیگ ترافیک داخلی 1500 تومان است و شرکت ها می تواند تا 150 تومان تخفیف بدهد.

وی گفت: با این اقدام است که اپراتورها اکنون می توانند 100 گیگ ترافیک را به قیمت 10 هزار تومان ارائه کنند و با شرایط قبلی امکان آن وجود نداشت.

وی تأکید کرد: درنهایت مجموع این مصوبات به تولید داخلی ترافیک کمک بزرگی کرده و ارائه ترافیک داخلی بی نهایت را به مردم امکان پذیر می کند.منبع : فرصت امروز

برچسب ها: تابناک ، استان ها ، خبرروز
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار