رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران و ترکیه نشان دادند که در مبارزه با تروریسم ثابت قدم بوده اند و کشورهای دیگری هم هستند که خواهان همکاری های مستمر و گسترده ای در این خصوص هستند.
کد خبر: ۵۷۴۸۲۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۱ 05 March 2018

به گزارش تابناک : علی لاریجانی - دوشنبه- در دیدار «ملکان بوزکر» رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه و هیات همراه با بیان این مطلب افزود: ایران و ترکیه دو دوست خیلی خوب و قدیمی هستند و با وجود اشتراکات فرهنگی فراوان و رایزنی های خوبی که در میان دو کشور وجود دارد، این روابط روز به روز به سطح مناسب تری می رسد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گسترش سطح روابط میان پارلمان های دو کشور می تواند سطح مناسبات را ارتقاء بخشد ولی باید موضوعات مورد نظر برای همکاری ها از قبل مشخص شود.
لاریجانی اضافه کرد: یکی از مسائل مهمی که نیاز به همکاری گسترده تر میان کشورهای مستقل وجود دارد مسأله مبارزه با تروریسم است که متاسفانه به خاطر حمایت های برخی از کشورها این معضل هنوز خاتمه نیافته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: ایران و ترکیه نشان دادند که در مبارزه با تروریسم ثابت قدم بوده و کشورهای دیگری هم هستند که خواهان همکاری های مستمر و گسترده ای در این خصوص هستند.
لاریجانی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر مسأله سطح روابط اقتصادی است که باتوجه به تصویب برنامه ششم، زمینه های همکاری و سرمایه گذاری در ایران برای ترک ها مهیا بوده و باعث نزدیکی بیشتر دو کشور خواهد شد.

** باید به حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها احترام گذاشت
«ملکان بوزکر» رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه همچنین در این دیدار گفت: ملت ترکیه علاقه بسیار زیادی به ملت ایران دارند و این دو کشور با سابقه تاریخی کهن روابط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند.
رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه در ادامه اظهار داشت: ما به عنوان دو کشور بزرگ در منطقه ای زندگی می کنیم که مسائل و درگیری های زیادی دارد و از نظر امنیتی با خطرات جدی مواجه است.
وی تاکید کرد: همه آرزوی ما این است که کشورهای همسایه با حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی در امنیت و آرامش زندگی کنند و در سایه این آرامش، ترکیه هم کشوری امن و آرام باشد.
بوزکر در ادامه عنوان کرد: توافقی که در سوچی و آستانه به آن دست یافتیم نه تنها دنیا را متعجب ساخت بلکه برای ما نیز واقعه بسیار مهم و باارزشی بود.
رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه تصریح کرد: میان ایران، ترکیه و روسیه همکاری های خوبی جهت حل مسائل منطقه ای صورت گرفت و دستاوردهای خوبی هم به دنبال داشت.
وی با اشاره به نشست هفته گذشته میان ترکیه، آذربایجان و گرجستان اظهار داشت: دراین جلسه ضمن بررسی مسائل منطقه ای همه بر لزوم حضور ایران در این نشست ها تاکید داشتند و امیدواریم که این اتفاق هر چه زودتر به انجام برسد.
بوزکر ضمن تاکید بر لزوم گسترش همکاری های پارلمانی، خاطرنشان کرد: گسترش همکاری مجالس دو کشور در سطح کمیسیون ها می تواند به نزدیکتر شدن روابط دو کشور کمک کند و تصمیمات در حوزه اقتصادی و سیاسی می تواند زیرپوشش پارلمان دو کشور به نتایج مثبتی برسد و در همین زمینه لازم است همکاری های اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور افزایش یابد.
رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه در ادامه درخصوص حضور نیروهای ترکیه درعفرین گفت: ترکیه به خاک هیچ یک از همسایگانش چشمداشتی ندارد و امیدوار است که سوریه هم مانند عراق هر چه زودتر به صلح و آرامش برسد.
به گزارش خانه ملت، احسان اوغلو نماینده فعلی مجلس ترکیه و دبیرکل سابق سازمان همکاری های اسلامی نیز دراین دیدار اظهار داشت: برخی از کشورها خواهان این هستند که حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها را به خطر بیندازند و ما با همکاری و همفکری یکدیگر باید جلوی این دست توطئه ها را بگیریم. 
ملکان بوزکر رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه بعدازظهر امروز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و درخصوص موضوعات منطقه ای تبادل نظر کردند.
رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه دیروز نیز با احمد علیرضا بیگی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران- ترکیه دیدار و در حوزه‌های توریسم و بخش خصوصی رایزنی کردند.

 

 

 

منبع : ایرنا 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار