ابوالقاسم حسین پور معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان از برنامه اجرای طرح آبخیزداری در حوزه آبخیز بالادست 15 رشته قنات با هدف تغذیه و تقویت آبدهی قنوات در سطح استان در سال جاری خبر داد.
کد خبر: ۶۰۵۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴ 13 May 2018

به گزارش تابناک : حسین پور با اعلام این مطلب گفت: در شرایط کنونی بواسطه مسائل متعددی از جمله بهره برداری غیرمجاز و بیش از ظرفیت از آبخوان های زیرزمینی، حفر چاه در محدوده حریم قنوات و وقوع خشکسالی، قنوات استان این دانش ارزشمند بومی با ساختار بهره برداری پایدار و سازگار با طبیعت در وضعیت مطلوبی قرار ندارد که نیازمند حمایت و تقویت آبدهی و پایداری آن از طریق اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری است.

 

معاون منابع طبیعی استان اضافه کرد: طرح آبخیزداری در حوزه بالادست قنوات استان در سطح 800 هزار هکتار تدوین گردیده است که با توجه به قرار داشتن طرح مذکور در ردیف طرح های اولویت دار بخش آبخیزداری، سالانه متناسب با منابع بودجه ای اختصاص یافته، قنوات استان تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار می گیرند.

 

وی افزود: در سال جاری پروژه آبخیزداری در حوزه بالادست 15 رشته قنات استان در سطح شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد، بستک، رودان و میناب با پیش بینی اعتبار 45 میلیارد ریال اجرا می گردد که از این میزان مبلغ 12 میلیارد ریال توسط خیرین در شهرستان بستک تقبل و تامین گردیده است.

 

شایان ذکر است استان هرمزگان دارای 161 رشته قنات به طول 184 کیلومتر است. این قنوات در مجموع با ظرفیت آبدهی 2933 لیتر در ثانیه، 9183 هکتار سطح زیرکشت را آبیاری می کند که توسط 6662 مالک بهربرداری می شود. طولانی ترین رشته قنات استان در شهرستان حاجی آباد بنام قنات خوشاباد و قنات فخرآباد با 6 کیلومتر طول و بیشترین میزان آبدهی قنات استان در شهرستان رودان بنام کهنوج بالا با 150 لیتر در ثانیه می باشد .

 

 

 

منبع : برنا 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار