کد خبر: ۶۶۹۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶ 19 October 2018

وضعیت اقتصادی بر اعتقادات و باورهای مردم تأثیر گذاشته، آگاه سازی و اطلاع رسانی بسیار ضعیف بوده که امروز ما را به این نقطه بحرانی، اجتماعی رسانده است.

به گزارش تابناک هرمزگان، طی روزهای گذشته شاهد مسمومیت و فوت جمع کثیری در اثر مصرف‌ مشروبات الکلی در کشور بودیم، به‌طوری‌که سخنگوی سازمان اورژانس کشور از افزایش آمار مسمومان و شمار فوتی‌های ناشی از مصرف الکل در کل‌کشور به 371 نفر خبر داد و گفته بود از این تعداد 32 نفر فوت، 167 نفر ترخیص و 173 نفر هم بستری هستند.
آمار فوتی‌ها به تفکیک استانی 18 نفر در هرمزگان، 6 نفر در خراسان شمالی، پنج نفر در البرز، دو نفر در کهگیلویه و بویراحمد و یک نفر در فارس بود.
کرسی آزاداندیشی به هدف آگاه‌سازی و کاهش آسیب‌ها با داوری دکتر محمد کمالی، محبوبه مهرابی و ایوب زینلی در دانشگاه پیام نور بندرعباس برگزار شد.
ایوب زینلی با اشاره به اینکه در این برنامه دانشجویان و حضار آزادانه می‌توانند نظرات خود را بیان کنند، عنوان کرد: هدف از این کرسی آزاداندیشی این است که حضار با توجه به تمام محدودیت‌ها و مضرات آن دلایل مصرفشان را بگویند یا اینکه حتی اگر مصرف‌کننده آن نیستند هم برداشت خود را اعلام کنند.
محبوبه مهرابی یکی دیگر از اساتید گفت: چهارعنصر در تربیت انسان مانند خانواده، همسالان، رسانه و آموزش‌وپرورش نقش دارد.
همچنین دکتر کمالی استاد دانشگاه نیز در این خصوص عنوان نمود: سال‌ها پیش رخداد مرگ با مشروبات الکلی اتفاق افتاد اما این بار به دلیل تأثیر بسیار زیاد فضای مجازی هرمزگان بر سر زبان‌ها افتاد.
وی بیان داشت: میان وضعیت اقتصادی و الگوی مصرف مشروب رابطه مستقیمی وجود دارد و از عوامل مصرف مشروبات الکی نیز نبود امکانات تفریحی، اماکن ورزشی مجهز است.
کمالی بیان کرد: افزایش نرخ ارز و گران شدن مشروبات الکلی خارجی ، گرایش مصرف دست‌ساز این نوشیدنی‌های غیرمجاز الکلی بوده به عبارتی مصرف مشروبات الکلی با کیفیت خوب در اختیار قشر مرفه جامعه است.
وی اظهار کرد: به عقیده دورکین هرچه میزان هم‌بستگی بین اقوام جامعه بیشتر باشد، آمار جرم و جنایت کمتر است و هرچه اعتقادات کمتر باشد جرم و جنایت نیز بیشتر می‌شود. در بندرعباس خلاف نظریه امیل دورکهین به اثبات رسیده به این صورت که در پایین‌شهر اعتقادات دینی قوی‌تر است اما در اتفاق اخیر مسمومیت‌های الکلی هرمزگان عکس این موضوع اثبات شد.
این نخبه رسانه‌ای هرمزگانی در پایان گفت: در میان دانشجویان این عقیده وجود دارد، که ضرر مشروب کمتر از مواد مخدر است. امیدواریم که مصرف مشروبات مخصوصاً در میان جوانان کاهش یابد.
انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار