دریاگردی حرفه‌ای در هرمزگان؛
کد خبر: ۷۳۰۸۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵ 03 April 2019

تابناک هرمزگان، مهدی ده‌دار؛ بسیاری از طبیعت‌گردان ایرانی و کسانی که دوست دارند ناشناخته‌های زیست بوم اطراف خودشان را کشف و تجربه کنند، کمتر خبری از وجود بهشتی پنهان و شگفت‌انگیز در جنوب‌ایران دارند. در بخشی از پهنه آب‌های فیروزه‌ای رنگ خلیج‌فارس تعداد زیادی جزیره غیرمسکونی جا خوش کرده‌اند که هر کدام خصوصیات و زیبایی‌های خاص و منحصر بفرد دارند. تا به امروز بیشتر از همه سه جزیره «کیش، قشم و هرمز» مورد توجه گردشگران و طبیعت‌گردان قرار گرفته‌اند، در صورتی که اینها فقط 3 گزینه از مجموع 14 جزیره واقع شده در جغرافیای آبی هرمزگان هستند.

راهنمای سفر به جزیره افعی‌ها در خلیج‌فارس

اگه به عنوان یک طبیعت گرد حرفه‌ای دنبال مکانهایی هستی که دست خیلی تخریب‌گران محیط‌زیست هنوز به آنها نرسیده باشد، می‌توانی با طبیعت دست نخورده و هیجان انگیز "جزیره مارو" شروع کنی. روی نقشه‌های رسمی، اسم این جزیره را شیدور یا شتور می‌نویسند. این خشکی آرام گرفته در خلیج‌فارس تنها جزیره‌ای است که اگر روی یکی از تپه‌های وسطش بایستی، در یک نگاه پانورامایی می‌توانی کل جزیره را یکجا ببینی؛ از سواحل شنی و ماسه‌ای گرفته تا پهنه‌های مرجانی و بوته زارهای وسط خشکی.

"جزیره شیدور" با داشتن سواحل ماسه‌ای سفید و دریای زلال فیروزه‌ای شبیه مالدیو، یک نمونه مثال زدنی از مناطق بکر ایران است. جایی که بجز ماهی گیران جزیره لاوان و بندر مقام که از خطر توفان به این جزیره پناه می‌آورند، کمتر رفت و آمدی به آنجا شکل می‌گیرد.

یکی از معروف‌ترین خصوصیات این منطقه در گذشته ها، وجود جمعیت چشمگیر مارهای افعی بوده که درون تپه‌های ماسه‌ای این جزیره زندگی می‌کرده‌اند. تعداد زیاد مارهای جعفری (که از سمی ترین افعی‌های ایران است) باعث شده بومیان منطقه اسم "مارو" را بر این جزیره بگذارند. هر چند در سفرنامه‌های سالیان اخیر طبیعت گردان کمتر نشانی از افعی ها مشاهده شده اما احتیاط همیشه شرط عقل است.

اگر سراغ این جزیره را از بومیان سواحل غرب هرمزگان بگیرید، حتما به اسم "بهشت پرستوهای دریایی" می‌رسید؛ دلیلش هم این است که پوشش گیاهی و غیرمسکونی بودن این جزیره باعث ایجاد فضایی مناسب و امن برای زاد و ولد پرستوهای دریایی در ماه‌های داغ و تابستانی جزیره شده است. در حال حاضر این جزیره توسط محیط زیست بندر لنگه مدیریت می‌شود که اگر قصد سفر به آنجا را داشته باشید، می توانید با این اداره هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

فقط حواستان باشد که فصل تخمگذاری و تولد بچه لاک پشت ها (اسفند تا خرداد) با محدودیت یا ممنوعیت سفر به جزیره مواجه می‌شوید.

چطور برویم؟

از بندر مقام می‌توانید با قایق‌های تشتی صیادی به جزیره لاوان بروید؛ مسیری 20 کیلومتری که تقریباً نیم ساعت طول می‌کشد. چون جزیره مارو همسایه ساحل به ساحل جزیره لاوان است، پس قایق‌های زیادی هستند که به شکل دربستی شما را به سرزمین افعی‌های خلیج‌فارس می‌رسانند. البته از بندر مقام هم می‌توانید به شکل دربستی به جزیره مارو سفر کنید.

چی بخوریم؟
حتما همراه خودتان غذاهای کنسروی و آماده داشته باشد. ولی گزینه غذایی در دسترس شما در جزیره مارو، ماهی‌های تازه و خوشمزه خلیج‌فارس است. البته نگران ماهیگیری هم نباشید، صیادان محلی زیادی هستند که سه سوته برای شما ماهی تهیه می‌کنند. حتی ممکن است از شما پولی هم نگیرند اما برای رونق کسب و کارشان، حتماً مبلغی برای پرداخت هزینه ماهی در نظر بگیرید.

کجا بمانیم؟
تنها گزینه شما در جزیره مارو، کمپ زدن در ماسه‌های ساحلی است. پس اگر قصد اقامت شبانه بدون دغدغه را دارید، به جزیره لاوان بروید. اگر با خودتان چادر طبیعت گردی دارید، شب مانی در جزیره مارو را می‌توانید تجربه کنید وگرنه در حد یک گردش چندساعته در روز می‌توانید از طبیعت شگفت‌انگیز آن دیدن کنید.

پاسخ به یک دغدغه مهم!
در جزایر بکر، ارتباط مخابراتی با سرزمین اصلی همیشه یک دغدغه است. در جزیره مارو نه تنها آنتن دهی موبایل وضعیت قابل قبولی دارد بلکه اینترنت هم وضعیت E را پوشش می‌دهد و به صورت کم و زیاد حداقل پاسخگوی تلگرام بازی شما خواهد بود.
انتهای پیام/*

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار