«تحریم باعث شده که نقل و انتقال پول به ‏کشورهای خارجی دشوار باشد و تاجران ایرانی برای واردات انواع کالا دچار دردسرهای مختلف می‌شوند. ‏در این میان چینی‌ها و اماراتی‌ها ترجیح داده‌اند به جای این‌ که کالایشان را به ‏صورت غیر مستقیم در بازار ایران بفروشند، در بازارهای مناطق آزاد کیش، قشم و انزلی مغازه اجاره ‏یا با ترفندهایی خریداری کنند و کالایشان را به صورت مستقیم به شهروندان ایرانی بفروشند. البته ‏فعالیت در منطقه آزاد معافیت‌های مالیاتی جذابی دارد و آنها در ازای سودهای گزاف، هیچ ‏مالیاتی به ایرانی‌ها نمی‌پردازند.»
کد خبر: ۷۸۱۴۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲ 24 September 2019

به گزارش تابناک هرمزگان، شهروندآنلاین نوشت: «مغازه‌داران خارجی به بازارهای ایران مهاجرت کرده‌اند. چینی‌ها در جای‌جای قشم مغازه‌داری می‌کنند و در کیش چندین پاساژ تجاری دارند. بعضی بازاریان می‌گویند هندی‌ها هم به ‏صورت تک‌وتوک به چابهار آمده‌اند. ماجرا به همین جا خلاصه نمی‌شود و اماراتی‌ها و عراقی‌ها ‏مغازه‌ها و پاساژهای تجاری متل قو، نوشهر، رویان و عباس‌آباد را در دست گرفته‌اند و البته گفته می‌‏شود ترکیه‌ای‌ها، ارمنستانی‌ها و مردم جمهوری آذربایجان هم برای کاسبی و مغازه‌داری به جلفا و ‏ارس و خداآفرین آمده‌اند.

مغازه‌داران و بنگاه‌های املاک این مناطق می‌گویند که تحریم باعث شده که نقل و انتقال پول به ‏کشورهای خارجی دشوار باشد و تاجران ایرانی برای واردات انواع کالا دچار دردسرهای مختلف می‌شوند. ‏در این میان چینی‌ها و اماراتی‌ها ترجیح داده‌اند به جای این‌ که کالایشان را به ‏صورت غیر مستقیم در بازار ایران بفروشند، در بازارهای مناطق آزاد کیش، قشم و انزلی مغازه اجاره ‏یا با ترفندهایی خریداری کنند و کالایشان را به صورت مستقیم به شهروندان ایرانی بفروشند. البته ‏فعالیت در منطقه آزاد معافیت‌های مالیاتی جذابی دارد و آنها در ازای سودهای گزاف، هیچ ‏مالیاتی به ایرانی‌ها نمی‌پردازند.

منطقه آزاد انزلی، متل قو، رویان، عباس آباد، نوشهر و بندر انزلی این روزها محل تردد اعراب شده ‏است. اعراب امارات و عراق که مغازه‌های خود را به نام شرکای ایرانی‌شان می‌کنند یا با گرفتن ‏تضامین سفت و سخت از مالکان شمالی، املاک تجاری را در اختیار می‌گیرند. شمالی‌ها می‌گویند ‏اعراب معمولا مغازه‌ها را به نام خویشاوندان یا دوستان جنوبی‌شان می‌کنند و همان‌ها هستند که ‏کالاهایشان را می‌فروشند.

بستکی‌هایی که شلوار جین می‌فروشند یا مردم عوض و گراش که نمایندگی برندهای آدیداس و نایک را ‏می‌چرخانند. لاری‌ها و لامردی‌ها هم بیشتر هتل‌دار هستند. البته عراقی‌ها بیشتر املاک تجاری را به نام کردهای ایرانی می‌زنند که نسبت خویشاوندی با مردم ‏سلیمانیه عراق دارند. ‏با این حال بحث مالکیت خارجی‌ها بر زمین‌های ایرانی روش‌های پیچیده‌ای دارد. بر اساس قانون ‏اساسی آنها نمی‌توانند در ایران اموال غیر منقول مانند زمین، مسکن و ملک تجاری داشته باشند اما ‏بازار ایران برای آنها آن‌ قدر جذاب و سودآور است که آنها شده با قیمت‌هایی کمی بالاتر مالکان ایرانی را ‏تشویق به معامله می‌کنند.

مهاجرت به شمال در نقطه هشدار

عبدالغفار شجاع، مشاور عالی رئیس سازمان برنامه و بودجه دل پری از مهاجرت گسترده اعراب به ‏مناطق شمالی ایران دارد و آن را نوعی زنگ خطر برای این منطقه می‌داند. او به «شهروند» توضیح ‏می‌دهد: «کشاورزی در شمال ایران غیر اقتصادی شده و فروش اراضی باغات و زمین‌های ‏کشاورزی در اولویت روستاییان قرار گرفته است.»

او ادامه می‌دهد: «بر اساس یک طرح غیر کارشناسی با عنوان طرح «هادی» که به تصویب مجلس رسیده ‏است، روستاهای کوچک می‌توانند تبدیل به شهر شوند و همین مسأله دست روستاییان را باز گذاشته ‏است تا به سادگی مزارع و باغ‌های خود را برای ویلاسازی یا ساخت املاک تجاری واگذار کنند و در ‏این میان اعراب کشورهای امارات و عراق به سراغ روستاییان شمال ایران می‌آیند و زمین آنها را با ‏قیمت‌های نازل می‌خرند و به املاک تجاری تبدیل می‌کنند.»

با چه شیوه‌هایی معامله می‌کنند؟

محمود زعفرانلو که مالک یکی از بزرگ‌ترین مشاوران املاک در ایران است، به شهروندآنلاین می‌گوید: «‏اماراتی‌ها و عراقی‌هایی که املاک تجاری شمال کشور را می‌خرند، معمولا به چند روش عمل می‌‏کنند. یک روش این است که آنها املاک را به نام فامیل یا دوست ایرانی‌شان می‌خرند.»

او توضیح می‌دهد: «مردم استان‌های جنوبی به‌ویژه هرمزگان، بخش‌هایی از فارس و اهواز ‏خویشاوندان اماراتی یا عراقی دارند و آنها به نام خویشاوندان‌شان در شمال مغازه و املاک تجاری می‌‏خرند و روش دومی که وجود دارد این است که آنها به صورت مستقیم املاک تجاری را از شمالی‌ها به ‏صورت چند ساله خریداری می‌کنند و چون امکان انتقال سند ندارند، تضامین مالی سنگینی از ایرانی‌ها ‏دریافت می‌کنند.‏»

زعفرانلو ادامه می‌دهد: «به‌عنوان مثال چک‌های تضمین شده یا سفته و ضمانت نامه بانکی می‌گیرند و ‏معمولا چون ایرانی‌ها عادت ندارند با وکیل سر معاملات خود حاضر شوند، امکان کلاهبرداری از آنها ‏زیاد است.»

قشم جزیره محبوب چینی‌ها

قشم اما جزیره مورد علاقه چینی‌هاست. اینجا منطقه آزاد است و معافیت‌های مالیاتی زیادی برای ‏فعالیت‌های اقتصادی دارد. از آن طرف املاک تجاری قشم نسبت به کیش بسیار ارزان‌تر است. ‏شهریار مشیری، رئیس سابق منطقه آزاد قشم به شهروندآنلاین می‌گوید چینی‌های زیادی در قشم مغازه‌دار هستند و ‏اجناس‌شان را به‌صورت مستقیم به بازار ایران می‌آورند و بدون پرداخت هیچ‌گونه مالیاتی به ایرانی‌ها می‌فروشند.

حالا تحریم باعث شده است که بسیاری از برندها تمایل نداشته باشند که نمایندگی‌هایشان در ایران ‏فعالیت کنند و این یک فرصت طلایی برای چینی‌های کپی‌کار است؛ چینی‌هایی که در دوره اول ‏تحریم‌های ایران تلاش می‌کردند نفت را با کالاهای نه‌چندان مرغوب‌شان تهاتر کنند، حالا از راه ‏دیگری وارد شده‌اند و جنس‌هایشان را به‌صورت مستقیم در مغازه‌های ایران می‌فروشند.

حمیدرضامومنی، رئیس فعلی منطقه آزاد قشم اما به شهروندآنلاین می‌گوید که قرار است چینی‌ها سرمایه‌گذاری ‏بزرگی در قشم داشته باشند. آنها قرار است در این جزیره هتل و پایانه‌های صادراتی پوشاک و کیف و ‏کفش ایجاد و حتی گلخانه برای تولید محصولات کشاورزی احداث کنند.

او ادامه می‌دهد: «به‌زودی هیأت‌های چینی برای بررسی این پروژه‌های سرمایه‌گذاری به ایران می‌‏آیند و با توجه به دستمزد پایین نیروی کار در ایران و ریزش ارزش ریال برای آنها بسیار به‌صرفه ‏است که در جزیره قشم فعالیت اقتصادی کنند و کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی‌شان را به این منطقه ‏انتقال دهند.»

چینی‌ها به نام ایرانی‌ها ملک نمی‌خرند

در کیش اما فعالیت چینی‌ها به پاساژ چینی‌ها، مرکز تجاری مروارید و پانیذ خلاصه می‌شود. غلامحسین مظفری، ‏رئیس منطقه آزاد کیش به شهروندآنلاین می‌گوید: «چینی‌های این منطقه زمان زیادی است که در ایران ‏فعالیت می‌کنند و کیش برای چینی‌ها به اندازه قشم جاذبه ندارد.‏»

او ادامه می‌دهد: «شاید به دلیل هزینه‌های بالاتر زندگی در کیش است که آنها قشم را ترجیح داده‌اند.»

‏چینی‌ها در ایران چگونه مغازه‌داری می‌کنند؟

آنها معمولا فامیل ایرانی دارند و البته زرنگ‌تر از این ‏حرف‌ها هستند که ملک‌شان را به نام ایرانی‌ها بخرند! بیشتر چینی‌ها در ایران به‌راحتی و ظرف مدت ‏کوتاهی شرکت ثبت می‌کنند و مغازه را به‌عنوان اموال شرکت‌شان اعلام می‌کنند. آنها اجازه ندارند ‏زمین را به نام خود کنند و تنها می‌توانند مغازه‌ها را به‌عنوان اموال شرکت و در قالب سهام خرید و ‏فروش کنند.

نعمت احمدی، حقوقدان مالی به شهروندآنلاین توضیح می‌دهد: «غیر ایرانی‌ها اجازه ندارند اموال غیر منقول ‏را به نام خود کنند. آنها تنها می‌توانند این مغازه‌ها را در قالب اموال شرکت به‌صورت سهام خرید و ‏فروش کنند و البته برای ثبت شرکت هم لازم است که شریک ایرانی داشته باشند.»

او ادامه می‌دهد: «شریک ایرانی باید دارای سهم بیشتر یعنی ۵۱‌درصد و شریک خارجی حداکثر ۴۹‌درصد ‏سهامدار باشد.»

از برندهای اصل تا مسواک آمریکایی در قشم و کیش

بازاری‌های کیش و قشم در این میان حرف‌های جالبی دارند. آنها می‌گویند چینی‌ها اجناس درجه سه ‏و بی‌کیفیتشان را به ایران می‌آورند و البته با سودهای گزاف می‌فروشند.

آنها توضیح می‌دهند شما به ندرت در مراکز خرید چینی‌ها با جنس‌هایی ارزان‌تر از مغازه‌هایی با ‏مالک ایرانی مواجه می‌شوید.

البته اگر برندباز باشید، از مغازه‌هایی با مالک چینی و اماراتی راحت‌تر می‌توانید برند مورد نظرتان ‏را پیدا کنید. بازاری‌های این مناطق می‌گویند شما در بازار می‌توانید برندهای اصل پوشاک و عطر را ‏پیدا کنید و حتی برندهای آمریکایی را!‏

آنها می‌گویند در قشم و کیش مسواک‌های آمریکایی هم وجود دارد و البته برندهای اصل را بیشتر ‏اماراتی‌ها می‌فروشند که از خودشان تولید آن چنانی ندارند اما چینی‌ها تلاش می‌کنند که به هر روش ‏شده است جنس‌های تولید خودشان را به شما قالب کنند حتی به اسم برند اصل!‏

در جلفا و خداآفرین خارجی‌ها خریدار شده‌اند

در منطقه آزاد ارس یا جلفا و خداآفرین هم ترکیه‌ای‌ها و مردم جمهوری آذربایجان و حتی ارمنستانی‌ها ‏آمده‌اند. ترکیه‌ای‌ها بیشتر برای فروش کالایشان به ایران می‌آیند اما ارمنستانی‌ها و مردم ‏جمهوری آذربایجان بیشتر برای خرید کالاهای ایرانی می‌آیند. ارزش پول ایران در برابر دلار تقریبا به یک سوم گذشته رسیده و همین مسأله پول ارمنستان و آذربایجان را تقویت کرده است.

محسن نریمانی، رئیس منطقه آزاد ارس به شهروندآنلاین می‌گوید در منطقه آزاد ارس صادرات کالاهای ‏ایرانی ارزش پیدا کرده و جالب است که بدانید ۱۷ واردکننده ایرانی که در منطقه آزاد ارس مستقر ‏بوده‌اند حالا تبدیل به تولیدکننده شده‌اند، زیرا مردم این کشورها تقاضای بالایی برای خرید کالای ایرانی ‏دارند و برای خریدهایشان به ایران می‌آیند.‏

همین مسأله موجب شده است که برخی از شهروندان این کشورها فروشگاه‌هایی در نوار شمال غربی ‏ایران اجاره کنند و کالاهای ایرانی را با سود خوب به هموطنانشان بفروشند.

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار