عضو کمیته کشوری بیماری‌های واگیر مطرح کرد؛
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که قانون ایپدمی یک بیماری ویروسی این است که حداقل ۴۰ درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا می‌شوند، گفت: «هنوز به مرحله‌ی اوج بیماری نرسیده‌ایم و همچنان شاهد ابتلای روزافزون به این ویروس هستیم. پیش‌بینی این است که طی دو تا سه هفته‌ی آینده همچنان روند صعودی این بیماری را شاهد باشیم و بعد از آن روند نزولی بیماری شروع می‌شود».
کد خبر: ۸۲۹۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۴ 10 March 2020

به گزارش تابناک هرمزگان به نقل از ایرنا سراسری، مینو محرز روز شنبه (۱۷ اسفند) با بیان این‌که اکنون در مرحله‌ی اپیدمی و همه‌گیری بیماری ناشی از ویروس کرونا یا بیماری کووید ۱۹ در کشور هستیم، بیان کرد: «این جزو ذات اپیدمی است که حداقل ۴۰ درصد جامعه دچار این ویروس می‌شود تا بعد بیماری فروکش کند».
وی ادامه داد: «هنوز به مرحله‌ی اوج بیماری نرسیده‌ایم و همچنان شاهد ابتلای روزافزون به این ویروس هستیم. پیش‌بینی این است که طی دو تا سه هفته‌ی آینده همچنان روند صعودی این بیماری را شاهد باشیم و بعد از آن روند نزولی بیماری شروع می‌شود».

۴۰ درصد جامعه به کرونا مبتلا می‌شوند
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «این اتفاقی است که در چین هم افتاده است. در ایران نیز باید منتظر همه‌گیری حداقل ۴۰ درصد افراد جامعه به این ویروس باشیم اما بیش از ۸۰ درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند دچار بیماری خفیف با علائم خفیف می‌شوند و ممکن است آن قدر علائم بیماری خفیف باشد که خودشان هم متوجه نشوند».
فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: «قانون ایپدمی یک بیماری ویروسی این است که حداقل ۴۰ درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا می‌شوند. این پیش‌بینی متخصصان اپیدمیولوژی درباره‌ی بیماری کرونا در ایران هم هست. پیش‌بینی اپیدمیولوژیست‌ها درست است و آن را قبول دارم. البته این بیماری در بین سالمندان شدیدتر است اما در بین افراد پیر هم ممکن است با علائم خفیف باشد و حتی احتیاج به مراقبت پزشکی هم نداشته باشند».
وی گفت: «ایران جزو کشورهایی است که بعد از چین با اپیدمی بزرگ ویروس کرونا مواجه شده و حتی مشاهده شده که افرادی از ایران به کشورهای دیگر سفر کرده و به این ویروس مبتلا بوده‌اند که به احتمال زیاد این افراد جزو بیماران خفیف و کم علامت یا حتی بدون علامت بوده‌اند».

سه علامت ابتلا به کرونا
محرز افزود: «اغلب جمعیت ۴۰ درصدی که احتمالا به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، بی‌علامت یا دچار علائم خفیف هستند و حدود نیمی از این افراد حتی متوجه نمی‌شوند که به ویروس مبتلا شده‌اند. به خصوص ابتلا به این ویروس در کودکان معمولا علامت چندانی ندارد. علامت اصلی این بیماری در افرادی که دچار علائم می‌شوند نیز بیشتر تب، سرفه‌ی خشک و تنگی نفس است و در تعداد کمتری ممکن است گلودرد مشاهده شود».
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: «توصیه‌های وزارت بهداشت مبنی بر ماندن در خانه و قرنطینه‌ی خانگی برای این است که شیوع این بیماری را کم کند. توصیه‌ی بسیار مهمی است که اگر مردم رعایت کنند میزان شیوع و همه‌گیری این بیماری بسیار کمتر می‌شود».
وی افزود: «مدل قرنطینه‌ای که چین برای شهر ووهان اجرا کرد در کشور ما شدنی نیست زیرا حکومت چین با روش خود مردم را مجبور به ماندن در خانه کرد و حتی درِ خانه‌های مردم را قفل می‌کرد که بیرون نیایند. این شیوه با روحیه و فرهنگ مردم ایران شدنی نیست و از نظر حقوق بشر هم تبعات سنگینی دارد».
محرز ادامه داد: «ویروس کرونای جدید در دنیا فقط یک نوع است که از نظر ژنوم ویروس همان ویروسی که در ووهان چین بوده اکنون در ایران و کشورهای دیگر هم گسترش یافته و تفاوتی ندارند. در مورد این‌که گفته می‌شود افراد بعد از ابتلا ممکن است دوباره به این بیماری مبتلا شوند هیچ سند علمی وجود ندارد و مشاهدات علمی نشان می‌دهد افراد بعد از یکبار ابتلا به این ویروس واکسینه می‌شوند به همین علت محققان در تلاش هستند تا از پلاسمای خون افرادی که واکسینه شده‌اند، داروی بیماری کووید ۱۹ را تولید کنند».

تلاش برای تولید سرم درمان کرونا در ایران
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: «پروپوزال و طرح تهیه‌ی دارو و سرم ایمنی از پلاسمای خون افراد بهبودیافته تهیه شده و محققان سازمان انتقال خون بر روی آن کار می‌کنند. در ایران نیز مانند کشورهای دیگر این پروژه در حال انجام است و اگر موفقیت‌آمیز بود، ممکن است در آینده‌ی نزدیک این دارو در کشور ما نیز تایید و تولید شود».
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: «اکنون سه دارو برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران استفاده می‌شود که در چین، تایلند و جاهای دیگر هم استفاده شده و جواب داده و شامل داروی مالاریا، داروی آنفلوآنزا و داروی ایدز است که همه‌ی آن‌ها را در کشور به میزان لازم داریم و در بهبود بیماران جواب داده است».

اپیدمی شایعات بدتر از اپیدمی کرونا
محرز گفت: «اکنون مهم‌تر از اپیدمی بیماری ناشی از ویروس کرونا، اپیدمی شایعات و اخبار کذب است که در جامعه مشکل ایجاد کرده و همه را نگران کرده است. اسم این اپیدمی را «اینفودمی» یا اپیدمی شایعات گذاشته‌اند. یکسری شیادان هم پیدا شده‌اند که درمان و داروی کرونا را کشف کرده‌اند و به دنبال بهره‌ی خودشان از این اوضاع هستند».
عضو کمیته کشوری مبارزه با کرونا افزود: «ممکن است گرم شدن هوا هم بر کاهش اپیدمی بیماری موثر باشد اما مهمتر از آن این است که اپیدمی بیماری دوره‌ای دارد و بعد از ابتلای جمعیت مشخص مثلا حدود ۴۰ درصد دوره‌ی اپیدمی تمام می‌شود. در چین هم این اتفاق افتاد و اکنون روند بیماری رو به نزول است. اگر این طور نبود اپیدمی بیماری دائم باید ادامه پیدا می‌کرد».
محرز درباره‌ی اعلام وزارت بهداشت مبنی جریمه شدن افرادی که بیماری خود را کتمان کنند گفت: «نمی‌دانم منظورشان چه بود. چطور می‌شود کسی دچار بیماری شود و کتمان کند. باید مسئولان وزارت بهداشت در این مورد توضیح دهند. شاید مواردی بوده که ما اطلاع نداریم». 

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار