کد خبر: ۸۳۴۰۲۹
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲ 26 March 2020

به دنبال اجازه وزیر بهداشت به ورود طب ایرانی و طب سنتی در درمان بیماران کرونایی، دکتر علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، در نامه‌ای به ریاست این سازمان، مواردی را در این زمینه گوشزد نمود.
در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر ظفرقندی
ریاست محترم کل سازمان نظام پزشکی

باسلام
با عنایت به نظر اخیر منتشر شده توسط وزارت بهداشت مبنی بر استفاده از متخصصان طب ایرانی در معالجه بیماران کوید۱۹ و با توجه به جایگاه سازمان نظام پزشکی ضمن تاکید بر این مهم که علم و فن ارجمند پزشکی در طول تاریخ تکامل یافته و بدنه یکپارچه حرفه مقدس پزشکی امروز را تشکیل داده است، موارد زیر به استحضار می‌رسد:

۱- بر اساس ماده ۱۸ آیین نامه انتظامی سازمان نظام پزشکی، مسئولیت درمان به عهده پزشک معالج می‌باشد و قانون کسی را به جز پزشک معالج و تا حدودی پزشک مشاور را در پروسه درمان مسئول نمی‌داند لذا به منظور پیشگیری از اخلال در روند درمان بیماران، هرگونه اقدام درمانی با هر عنوانی باید زیر نظر پزشک معالج انجام گیرد، در مواردی که پزشک معالج نیاز به مشورت سایر متخصصین داشته باشد بر أساس روال موجود این کار در قالب مشاوره انجام می گیرد و تصمیم‌گیری در مورد عمل کردن به مشاوره، به نظر پزشک معالج بستگی دارد. لازم است این مسؤولیت مهم به همه متخصصین عزیزی که بیماران مبتلا به کووید۱۹ زیر نظر آنها بستری هستند یادآوری شود و گوشزد گردد که از انجام هرگونه مداخله غیر استاندارد بر بیماران خود جلوگیری نمایند. لازم به ذکر است موارد مربوط به پژوهشهای پزشکی که مجوز انجام خود را از کمیته های اخلاق در پژوهش معتبر مورد تایید کمیته ملی اخلاق در پژوهش دریافت کرده‌اند می‌توانند در صورت موافقت پزشک معالج و کسب رضایت آگاهانه از بیماران یا تصمیم گیرندگان جایگزین آنها انجام شوند.

۲- کلیه اقدامات و مداخلات پزشکی که بر روی بیماران انجام می‌گیرد لازم است با استانداردهای رشته مربوطه مطابقت داشته باشد. کما اینکه قضاوت در مورد پرونده‌های پزشکی در مراجع رسیدگی کننده بر همین مبنا انجام می‌گیرد، ‌از این رو اگر قرار است با نام طب ایرانی یا هم نام دیگر مداخلاتی بر روی بیماران انجام پذیرد لازم است از قبل پروتکل اجرایی آن، نحوه مداخلات و مسئولیت‌ها در قالب استانداردهایی از قبل مشخص شود و به تصویب مراجع ذی‌ربط برسد.

۳- بر أساس ماده ۱۸ راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای سازمان نظام پزشکی «مراقبت‌هاي سلامت بايد بر اساس روش‌هاي تشخيصي و درماني مناسب و روزآمدِ در دسترس و مبتني بر شواهد علمي و دانش روز پزشکي، ارائه شود»، از این رو لازم است همه اقداماتی که در مورد بیماران انجام می‌شود شامل وصف مندرج در این ماده باشند و ایرانی یا سنتی بودن یک مداخله به هیچ عنوان مداخلات مربوطه را از مبتنی بودن بر شواهد علمی و دانش روز پزشکی بی‌نیاز نمی‌کند. ضمن اینکه ماده ۲۳ همین سند به روشنی بیان می‌کند: «ارائه‌ی هرگونه خدمت خارج از راهنماهاي مصوب باليني، مراجع علمي مورد تأیید و يا عرف تخصصي، تحت هر عنوان، و نيز ارجاع بیماران به افرادی که ادعای درمانگری با روش‌های غیر علمی می‌کنند و مراکز غيرمعتبر از سوی شاغلان حِرَف پزشکی و وابسته، ممنوع است. روشن است در صورتي که طي پژوهش‌هاي استاندارد، ايمني و مؤثر بودن هر ادعاي درماني به اثبات برسد، اين موارد بخشي از علم روز پزشکي به‌شمار خواهد آمد.» از این رو لازم است هر مداخله‌ای که برای بیماران تجویز می‌شود واجد وصف مندرج در این ماده بوده و از هر اقدامی که ایمنی و تاثیر آن در جامعه تخصصی پزشکی پذیرفته نیست، خودداری گردد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که اسناد فوق الذکر از جمله آیین نامه انتظامی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای که مصادیق رفتار خلاف شؤون پزشکی موضوع ماده ۶ آیین نامه مذکور را مشخص می‌کنند،‌ مقررات قانونی و حرفه‌ای کشور و برای همه اعضای سازمان نظام پزشکی لازم الاجرا هستند و تخطی از آنها موجب پیگیرد قانونی خواهد بود.

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار