طرح قنات کوه، راهکاری برای تأمین آب شرب شهرهاست که با احداث کوره قنات به فرم تونل در دل کوه قابلیت اجرایی دارد.
کد خبر: ۸۴۳۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶ 29 April 2020

«تابناک»، حسن عباسی؛ امکانات کسانی که قنات را برای تولید و تأمین آب ابداع نمودند، تا این حد به آنها اجازه می‌داد که مادر چاهی در دامنه کوهستان قبل از اینکه بصورت کامل سنگی باشد، حفر نموده و با طراحی نمودن چاه‌های میله‌ای و مظهر قنات معنی پیدا می‌کرد. پس از آن زه‌آب‌های بخش تران قنات به داخل کوره تخلیه شده و در کوره جریان تا به مظهر قنات برسند.

قنات کوه، راهکار تامین آب شرب
قنوات احداث شده به تناسب زمان و محدود بودن جمعیت از کارآیی بالایی برخوردار بودند. ولی در شرایط کنونی که هم نیاز به آب خصوصاً «آب شرب» روز افزون و هم پیشرفت فن و تکنولوژی همه نوع امکاناتی را فراهم نموده است. می‌توان برای تداوم بخشیدن کوره قنات از محل مادر چاه به منطقه کوهستانی توسعه داد. در اینجا ساختار زمین شناسی، منطقه کوهستانی بسیار حائز اهمیت است.
قطعاً در سنگ‌های رسوبی و یا کنگلومرائی می‌توان تمامی چشمه‌های آب را شناسایی و با احداث تونلی به قطر حداکثر یک الی یک و نیم متر آب را به بیرون هدایت نمود.
همراه با حفاری و احداث تونل قنات با افزایش زه آب می‌توان دستک‌های فرعی هم به آن اضافه نمود. به این ترتیب در مناطق کوهستانی گسترده مثلاً در استان کرمان بندر والی آباد، چهار فرسخ، فوسک، دهنه غار، سیرچ، این روش را اجرا و تمامی زه آب‌های موجود در دل کوه را هم جمع آوری و برای صرفاً و موکداً تأمین آب شرب مصرف نمود. از آنجائیکه این کوره در کوه حفاری می‌گردد، قنات کوه معنی گرفته است.

 

انتهای پیام/*

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار