کد خبر: ۸۵۳۹۳۹
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲ 24 May 2020

ایالات متحده آمریکا همگام با سایر کشورها جهت رسیدن به تستهای آزمایشگاهی دقیق تر و اختصای تر SARS-CoV2 تلاش می کند. اکنون در نظر دارد تا بتواند شیوع ویروس را از طریق سیستم های فاضلاب ردیابی کند تا راهی برای پیش بینی نقطه شیوع بعدی ( hot spot) باشد.

ویروس در مدفوع افراد مبتلا یافت می شود هر چند هنوز شواهد علمی دقیقی وجود ندارد که این دفع مدفوعی باعث انتقال ویروس به دیگران می شود یا نه.

شناسایی RNA ویروس در سیستم فاضلاب می تواند نشانگری باشد برای تأیید حضور ویروس در یک منطقه. همان روشی که سالها قبل برای تأیید و پیگیری شیوع فلج اطفال در یک منطقه مورد استفاده کشورهای در حال توسعه قرار گرفت.

سازمان پیشگیری و کنترل بیماریها در آمریکا CDC ، بررسی سیستم فاضلاب را به عنوان بخشی از اقدامات پاسخ به پاندمی بیماری در نظر می گیرد هر چند هنوز اقدام عملی در این خصوص انجام نداده است.

اما گروه هایی خارج از CDC در حال انجام تست سیستم فاضلاب هستند.

در سه روز اول آلوده شدن به ویروس، زمانی که هیچ علائم بالینی وجود ندارد، ویروس در مدفوع قابل شناسایی است . به نظر می آید پایش سیستم فاضلاب می تواند به عنوان یک سیستم هشدار عمل کند و در کنترل شیوع جدید بیماری کمک کننده باشد.

اخیراً یک تحقیق در هلند نشان داد ، دو هفته قبل از تشخیص و اعلام اولین بیمار مبتلا به ویروس می توان RNA ویروس را در سیستم فاضلاب شناسایی کرد.

پایش سیستم فاضلاب می تواند وجود یا عدم وجود ویروس را در جامعه تأیید کند ، اما نمی تواند نشان دهنده تعداد افراد مبتلا باشد. مشخص نیست آیا ارتباطی میان شدت علائم بیماری و میزان دفع مدفوعی در افراد با تظاهرات مختلف وجود دارد یا نه. از طرفی مشخص نیست چه مدت بعد از بهبود ویروس در مدفوع قابل شناسایی است.

سازمان حفاظت از محیط زیست EPA به همراه CDC در حال آماده سازی دستورالعمل برای پایش سیستم فاضلاب جهت شناسایی ویروس SARS-CoV2 میباشد.

احتمال انتقال مدفوعی SARS-CoV2 مورد توجه کاخ سفید و سازمان امنیت ملی آمریکا هم بوده و بررسی هایی را در مناطق مختلف از جمله نیویورک که میزان شیوع بالای بیماری را دارا بوده، انجام داده اند یا در حال انجام هستند.

به درستی مشخص نیست مدفوع ، قطرات و ذرات مدفوعی معلق در هوا به چه میزان می توانند در انتقال بیماری می توانند نقش داشته باشند.

سیستم های لوله کشی ساختمانها به عنوان منبعی برای انتقال ویروس مورد توجه قرار گرفته اند. البته این مطلب در زمان شیوع بیماری سارس هم مطرح بود . در گزارشی از هنگ کنگ در سال 2003 ، سیستم های لوله کشی و فاضلاب که دارای نقص بودند به عنوان منبع انتشار ویروس مطرح شدند.

در آن گزارش به این مطلب اشاره شده بود که در زمان استفاده از سرویس بهداشتی ، زمانی که در بسته است و فن روشن ، سیستم فشار منفی ایجاد شده ، باعث بیرون کشیده قطرات آلوده از سیستم فاضلاب و نشست این قطرات بر روی کف ، حوله و کلا فضای داخل سیستم بهداشتی می شود.

 

منبع :

https://www.politico.com/news/2020/05/01/cdc-human-waste-coronavirus-222253?cid=apn

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
امراله مهماندوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام «بیدزرد» در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می‌شود سهم خلیجی میشود که می‌خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم، اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ، اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج ازشهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصلهای پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
۲- آرزوی اینجانب از تاریخ 1370/12/22 تا تاریخ 1376/07/30 که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ 1376/08/01 تا تاریخ 1388/12/12 که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ 1388/12/13 تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.
دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار