کد خبر: ۸۸۱۸۱۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵ 30 July 2020
مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران اعلام کرد:


ریاست محترم جمهور جناب حجت الاسلام والمسلین دکتر حسن روحانی

بعد از سلام و قدردانی از زحمات حضرتعالی در هدایت سکان کشور در این برهه تاریخی بحران کرونا، مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمن‌های علمی است که به کار سلامت میپردازند لازم میداند نگرانی عمیق خود را از انچه که این روز‌ها به دلیل بحران کرونا بر کشور میگذرد و نحوه مقابله با ان، ابراز دارد. بخصوص در مقاطعی که به دلیل سنت‌های ملی و مذهبی و اجتماعات مرسوم ان‌ها نیازمند اتخاذ سیاست‌هایی ظریف و هوشمندانه هستیم این نگرانی و به تبع ان این احساس مسیولیت ابعاد بزرگتری مییابند. به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه‌ای که شامل انجمن‌های متخصصین و کارشناسان امار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم میشود، به عنوان مجموعه‌ای که تک تک احاد او ماههاست در پیکاری بی امان با این بحران به سر میبرند و نقاط ضعف را بخوبی تجربه کرده ومیشناسند هشدار میدهیم عدم رعایت توصیه‌های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و میر با ابعاد‌ی به مراتب دهشتناک‌تر از پیش خواهد شد. اگر امروز روزانه دویست مرگ و ٢٠٠٠ ابتلا ثبت میشود بر اساس برخی پیش بینی‌ها در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه اینده این امار تا ١٦٠٠ مرگ در روز هم افزایش خواهد یافت. خستگی نیرو‌های انسانی کادر پزشکی و به پایان رسیدن منابع سلامت در چنین شرایطی چشم اندازی بسیار تیره و تکان دهند پیش چشم اشکار میکند.
بنابراین به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسیولیت‌های اجتماعی و اخلاقی ان اعلام میکنیم:
"عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه‌ها بعلاوه تجمعات بزرگ مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیدا ممنوع گردیده بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال گردد. "
اولا: خطر شعله ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفی این ابتلا در کوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم وبخصوص دینداران شایان تاملی ویژه است. چراکه بر اساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان هاست.
ثانیا: عشق ابا عبداله الحسین در رگ و پی ایران و هر ایرانی جاری است و بخش پرافتخار هویت ملی ماست. تعطیلی مراسم گروهی ایام محرم به هیچ رو به معنای تعطیل عزاداری یا عدم بزرگداشت سرور شهیدان نیست. یاد این حماسه همواره، و همه ساله و بخصوص در این ایام بر روح و روان این ملت انچنان جاریست که نیاز به تبلیغ ندارد. از سوی دیگر تعطیل مراسم گروهی محرم، درک پیام تاریخی عاشورا مبنی بر گذشتن از خود و سلایق خود در برابر مصالحی عالی تَر، که در اینجا حفظ سلامت امت تعبیر میشود. شعله ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تاثیر منفی ان بر توده علاقمندان ابی عبداله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتی میتوان پیش بینی کرد. محدودیت‌های شدید در زیارت خانه خدا -کعبه -در این ایام نمایانگر ضرورت تعطیلی کلیه مناسک دینی تجمعی منجمله مراسم ایام محرم است. تبلیغات رسانه‌های خارجی در صورت عدم تعطیلی این مراسم هم دور از انتظار نیست.
مردم فهیم ایران بی تردید ارزش سختگیری‌های دولت -این پدر سخت گیر عاقبت اندیش -را چه به شکل جریمه خاطیان و چه به شکل قرنطینه برخی شهر‌ها و اماکن، قدر شناسند و در روز مقتضی پاس خواهند داشت. هیات مدیره مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی دکتر فاضل، دکتر نوبخت، دکتر ظفرقندی، دکتر تاجرنیا، دکتر زمانی، دکتر سید احمد جلیلی و دکتر صدریزاده و دکتر برومند، دکتر عباسیون، دکتر جغتایی، دکتر صداقت، دکتر بیات، دکتر رسایی، دکتر سبزواری، دکتر نعمت اللهی، دکتر فلاحی، دکتر خاقانی، دکتر شیرزاد، دکتر سلیمی، دکتر خداکرمی، دکتر هلاکویی، دکتر حسینی

انتهای پیام
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین