تابناک-رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس گفت: مدیریت منابع و مصارف آب فضای سبز شهر در اولویت برنامه‌ریزی شهری قرار دارد و ساماندهی بیشتر این حوزه روند قابل توجهی دارد.
کد خبر: ۹۸۱۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳ 28 July 2021

به گزارش تابناک هرمزگان، مصطفی خادم با اشاره به اهمیت جایگاه فضای سبز در زندگی شهری اذعان کرد: پارک‌ها و فضای سبز بخش جدانشدنی شهرسازی و نیازهای اولیه زندگی شهری است.
وی با تاکید بر اینکه حفظ و توسعه فضای سبز یکی از شاخص‌های مهم شهرها برای زندگی تعریف می‌شود، افزود: از نظر تأثیرات اکولوژیکی و اقلیمی، فضای سبز تفرجگاهی مورد توجه قرار می‌گیرد و مدیریت شهری به‌عنوان یکی از شاخص‌های محیط زیستی به آن توجه می‌کنند.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس با اشاره به کاهش نزولات آسمانی، کمبود منابع آبی را بحران جدی دانست و تصریح کرد: در شهر بندرعباس با کمبود شدید منابع آبی مواجه هستیم لذا مدیریت بهینه منابع آبی و تغییر الگوی مصرف و همچنین توسعه فضاي سبز با استفاده ازگونه های كم نیاز آبي، مقاوم و سازگار با اقلیم در اولويت کار سازمان قرار دارد.
خادم با اشاره به توسعه فضای سبز بندرعباس از 280 هکتار در سال 92 به 360 هکتار در حال حاضر، خاطرنشان کرد: میزان استفاده از منابع آبی در این مدت ثابت بوده است.
* استفاده از آب شرب شهری از 400 به 191 انشعاب رسیده است
خادم تاکید کرد: با بالا بردن بهره‌وری منابع آبی پایدارو منابع آبی غیرشرب، توانستیم میزان استفاده از آب شرب شهری را از 400 انشعاب به 191 انشعاب کاهش دهیم.
وی با تاکید بر ضرورت تامین و بهره‌برداری مناسب از منابع آبی، یادآور شد: به همین منظور، افزایش ظرفیت آبشیرین‌کن بوستان جنگلی، آبشیرین‌کن بوستان داماهی، آبشیرین‌کن بوستان شهید دباغیان و آبشیرین‌کن صیادان، زه‌آب بلوار معلم، زه‌آب بلوار ناصر، زه‌آب کپشکن جمعا منجر به تامین 37 لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز فضای سبز شهری شده است.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: در راستای مدیریت بهینه مصرف آب، علاوه بر ترمیم سیستم‌های آبیاری تحت فشار در مناطق آسیب‌دیده، سیستم‌های جدید دیگری در راستای کاهش مصرف آب احداث و توسعه پیدا کرده است.
خادم از لایروبی چاه‌ها و همچنین استفاده از مخازن آبی و پکیج(MBBR) به عنوان دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای مدیریت منبع آبی یاد کرد و افزود: با ثبت و گزارش‌گیری از تعداد دفعات و زمان‌های آبگیری تانکرها در هرکدام از چاه‌ها، نسبت به کنترل دقیق و تقسیم صحیح آب توسط تانکرهای آبرسان از هدر رفت آب جلوگیری می‌شود.
وی در انتها نیز بر اهتمام تمامی مسئولان و شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز شهری تاکید کرد و گفت: توسعه سیستم های آبرسانی و آبیاری تحت فشار جزو برنامه‌ های اجرایی این سازمان قرار داشته، البته عدم تامین منابع مالی و آبی روند اجرای این برنامه را کند کرده است.

برچسب ها: مصطفی خادم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار