تابنا هرمزگان- برای سالفه معانی اندک متفاوت اما نزدیک به هم تعریف کرده اند که از مهمترین آنها می توان به مجمع یا دورهمی که در آن گفت و شنود انجام می شود، اشاره کرد.
کد خبر: ۱۱۶۵۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۰ 30 April 2024

به گزارش خبرنگار تابناک هرمزگان از قشم// این روزها سالفه دریانوردان و ناخدایان جزیره جهانی قشم، روستا به روستا و شهر به شهر در جریان است و اهالی دریایی، نجیب، صبور و سخت کوش جزیره در تکاپو هستند تاریخ شفاهی جزیره را زنده نگاه دارند و از مرگ تجربه ها، داستان ها و خاطرات دریانوردی با آداب و رسوم سنتی اما دقیق و دوست داشتنی جلوگیری کنند.

همت جمعی دریانوردان قشم برای پاسداشت تاریخ و فرهنگ دیرینه جزیره که سرشار از اصالت است ستودنی است و وقت آن رسیده است تا به عنوان الگویی موفق از چنگ زدن به ریشه ها برای فرار روزمرگی زندگی و اشتغال صنعتی که به راهی به جز تهی شدن روح و دل آدمی منجر نمی شود، در سطح ملی دیده و ارائه شود.

در گفت و گوی دریانوردان قدیمی قشم با یکدیگر داستان های شگفت انگیزی از چگونگی سفر از جزیره تا هند و آفریقا به گوش میخورد. دل به دریایی زدن که گاه آرام است و گاه خروشان، پشت سر گذاشتن شب ها و روزهایی که گاه آسان است و گاه طوفانی و دست و پنجه نرم کردن با مخاطرات بی شمار و لذت بردن از طلوع و غروب های چشم نواز که دیدنشان سهم هر انسانی نیست.

علاوه بر این نوع تجارت و مراودات فرهنگی جزیره نشینان با هندی ها و آفریقایی ها نیز درخور توجه است، چه داده ایم و چه گرفته ایم را می توانیم از دل سخنان دریانوردان متوجه شویم.

اگر امروز چرخی در قشم، هند و آفریقا بزنیم می توانیم تاثیرات دو سویه فرهنگی را ببینیم و حافظه شفاهی دریانوردان قشم بهترین راه ها کشف و شهود درخصوص این تاثیرات فرهنگی است که توسط علاقه مندان حوزه گردشگری جزیره در حال و ثبت و ضبط است.

یکی از متخصصان حوزه گردشگری و رییس اداره میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم که فعالانه در حال ثبت تاریخ شفاهی دریانوردی جزیره قشم از دل سالفه ها است، دکتر عبدالرضا دشتی زاده می باشد.

دشتی زاده در خصوص اهمیت حفظ تاریخ شفاهی جزیره نشینان، اظهار داشت: فرهگ مردم قشم را می توان به عنوان پایه و بنیادی برای شکل گیری حوزه فرهنگی خلیج فارس و کشورهای همسایه برشمرد.

وی ادامه داد: دریانوردان قشم صادرکننده فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی به هزاران کیلومتر دورتر و سایر قاره ها بوده اند و تاثیر مستقیمی و شگرفی بر شکل گیری فرهنگ در نقاط مختلف جهان داشته اند و از همین روی تلاش داریم با حضور مستمر در سالفه های آنان و با انجام پژوهش های مختلف تجربه های آنان را جمع آوری و تدوین کنیم تا برای نسل های بعدی نیز باقی بماند.

دشتی زاده اشتیاق اهالی جزیره را برای حفظ اصالت خود مثال زنی خواند و افزود: مهمترین انگیزه ما برای کندوکاو تاریخ جزیره، اشتیاق مردمان اصیل قشم برای حفظ سنت ها و آداب و رسوم خود است و این اشتیاق، همراهی و همدلی بی نظیر در سراسر قشم به وجود آورده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سالفه دریانوردان قشم را روستا به روستا و شهر به شهر دنبال می کنیم و امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم با انتشار این گفت و گوها سهم خود را برای حفظ تاریخ جزیره ایفا کرده باشیم.

بنابراین گزارش، تاکنون 15 سالفه در روستاهای قشم برگزار شده و دیروز نیز دریانوردان پیشکسوت روستای سرریگ به مناسب روز ملی خلیج فارس دورهم گرد آمدند و خاطرات خود را بیان کردند.

انتهای پیام//

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار