تابناک هرمزگان- برای اولین بار در کشور طی مراسمی میان سه شرکت «مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو)، شركت صنعتی دريايی ايران (صدرا) و دریابندر و هولدینگ لجستیک غدیر» تفاهم‌ نامه ایجاد کنسرسیوم ساخت انواع کشتی های تجاری تمام ایرانی امضا شد.
کد خبر: ۱۱۶۶۳۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۱ 02 May 2024

بر این اساس قرار است با مشارکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو)، شركت صنعتی دريايی ايران (صدرا) و دریابندر و هولدینگ لجستیک غدیر، کنسرسیوم ساخت کشتی‌های تجاری تمام ایرانی ایجاد شود.

رئیس دبیر خانه شورای عالی صنایع دریایی با بیان اینکه این تفاهم نامه در سه ماه آینده به قرارداد بین این کنسرسیوم و شرکت مادر تخصصی مذکور تبدیل خواهد شد افزود: حدود ۸۰۰ میلیون دلار از محل ساخت این کشتی‌ها صرفه جویی ارزی حاصل می‌شود.

آقای محمد مهدی سالاری افزود: این تفاهم نامه در نهایت به ساخت ۲۰ فروند کشتی فرآورده بر و فله بر منجر خواهد شد.

وی در خصوص عمق ساخت داخل در این کشتی‌ها هم گفت: در چند سال گذشته روند افزایش عمق ساخت داخل در صنایع دریایی بویژه صنعت کشتی سازی رو به افزایش است و با تشکیل این کنسرسیوم، استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان افزایش خواهد یافت، بویژه اینکه نگاه به داخلی سازی صنایع دریامحور براساس قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل، نگاه حمایتی است.

مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) یک منطقه ویژه اقتصادی با وسعت 1100 هکتار و بزرگترین زیرساخت صنایع دریایی کشور است. این مجتمع در سال 1352 با هدف ساخت و تعمیر انواع شناور در جوار ساحل خلیج فارس و 37 کیلومتری غرب بندرعباس احداث گردید.مجموعه ایزوایکو از سوله ها و کارگاه های مجهز به امکانات و ابزار کامل و حوضچه آرامش به مساحت 380 هکتار و همچنین سیستم‌های مختلف ازآبگیری و به آب اندازی شناور ها و انواع تاسیسات نفت و گاز بهره‌مند است. طی یک دهه اخیر ایزوایکو با تحویل 3 فروند کشتی کانتینربر اقیانوس‌پیما،ساخت یک فروند نفتکش،طراحی و ساخت یک فروند شناور پشتیبان صیادی،ساخت انواع بارج،لندینگ- کرافت و شناورهای جمع آوری آلودگی های نفتی و شناورهای مسافربری و تفریحی و همچنین طراحی،ساخت، حمل،نصب و راه اندازی سکوهای نفتی و گازی، تعمیر ریگ های حفاری و تعمیر اساسی شناورهای سایز بزرگ و نفتکش ها توان خود را در این زمینه به اثبات رسانده است.تعمیر ریگ های حفاری به عنوان سازه های اثرگذار و استراتژیک در توسعه میادین نفت و گاز کشور نیاز به دانش روز و مهندسی پیچیده‌ای دارد و ایزوایکو با ورود به این بازار و کسب و بومی سازی دانش در این زمینه خود را به عنوان هاب تعمیرات ریگ های حفاری مطرح ساخته و در بازار منطقه تأثیرگذار بوده است.

انتهای پیام//

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار